Kampa' to bude?

středa 16. ledna 2013

DIY věšáček na telefon

Dobré ráno,

před pár dny jsem si usmyslela, že se vrhnu na jednu z mých vůbec nejoblíbenějších činností, a tím je DIY. Kdo nezná anglickou zkratku DIY, představím: Do It Yourself aneb udělej si sám. Úplně nejlepší je kombinace Recycle and DIY, do které se většinou pouštím já, protože kromě dobrého pocitu z výsledného výrobku máte i dobrý pocit z toho, že jste znovu použili (recyklovali) to, co by jinak pravděpodobně skončilo nepoužito (tedy v odpadkovém koši).

Podnětem bylo, že už jsem se ale opravdu nemohla dívat na manželův neustále se někde po zemi povalující nabíjející se telefon. A jelikož sleduji DIY trendy, vytanul mi na mysli obrázek praktického věšáčku na mobil. Troška hledání, adaptace na místní podmínky, nalezení vhodného materiálu a idea byla na světě. Využila jsem ranní volnosti (naštěstí nedoprovázené nevolností) a do dvou hodinek byl dárek hotov. Ó jak mě baví obdarovávat! :)

Ale abych to nenatahovala, dodatečně jsem vyrobila malý obrázkový návod, o který bych se s vámi ráda podělila. To kdybyste se někdy chtěli inspirovat. :)

OBR. 1:
Co budete potřebovat? 
Prvně si změřte, jak veliký telefon (nebo cokoliv, co hodláte zasunovat do zásuvky a nabíjet, fantazii se meze nekladou, může to být MP3 přehrávač, telefon a já nevím co ještě) máte. Podle toho zvolte adekvátní plastovou láhev (ideální jsou od tekutých mýdel, šampónů a jiných drogistických výrobků, PET láhev od vody není úplně to pravé ořechové.).  
Dál budete potřebovat nožík (nejlépe ten kutilský), kousek pěkné látky (nechceme anonymní krabičku, že ano), tužkulepidlo a nůžky. Přiberte i trošku trpělivosti, času a chuti vyrábět, to vše se hodí převelice.

  Odloupněte a případně důkladně omyjte (vymyjte) a osuště nádobu, ze které hodláte věšáček vyrobit. Načrtněte si tužkou obrysy, které následně vyříznete. Otvor, do kterého přijde nabíječka, musí být dostatečně velký (poměřte!), ale zase ne moc. Uděláte-li něco univerzálního (jako já), můžete si pak věšáček půjčovat i vy. :) Hrany začistěte - nožíkem to jde krásně, trošku zešikměte úhel a máte kladné a přesné rysy natotata.

OBR. 2:
Pokračujeme
Přichází na řadu látková část, ta mně osobně zabrala asi nejvíc času. Ujistěte se, že máte dostatečně velký kus látky - tak, aby pokryl vše, co chcete mít pokryto. Raději víckrát poměřovat než jednou špatně střihnout. Můžete si to dokonce natrénovat na papírové čtvrtce! Máte-li výraznou látku jako já, na rub se hezky kreslí bílou pastelkou. Máte naměřeno? Tak stříhat, balit a lepit! Sklad dejte dozadu, nebude vidět.

OBR. 3:
Tadáááááá!
A blížíme se do finiše!
Na prvním políčku je detail spodní strany krabičky, použila jsem metodu dárek (tak, jak se balí kniha nebo jiné dárky, navrchu zobáček, vše pěkně přilepeno.
Druhé políčko zobrazuje hrany. Někde uváděli ostříhnout látku souběžně s hranou, ale mně osobně se mnohem více líbí toto zapravení, je mnohem elegantnější a decentnější. Myslete na to, abyste si nechali kousek látky nad krabičkou už při lepení!
Možno nechat zaschnout (je lepší), ale na funkci to nemá vliv, můžete (po obdarování) klidně ihned použít. Výsledná dvě políčka zobrazují můj telefon (skoro se v té velké krabičce ztrácí) a manželův - ten, ne který to bylo vyráběno.
Takže suma sumárum, já si užila při vyrábění a myslím, že tenhle červený kopretinový věšáček asi nebude poslední, je totiž úžasně praktický!

Hodně zdaru a ať žije DIY čili kutilství! :)

Pavlína 

4 komentáře:

 1. Anonymní16/1/13 14:56

  Pavli, Ty jsi tak šikovná ;)

  OdpovědětVymazat
 2. Anonymní24/1/13 11:10

  Jak tak sleduji tve snazeni,mohlo by te zajimat toto
  http://www.3xr.cz/soutez-2013/
  L.K.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky za zajímavý tip, Luci! Mám v merku spíš tvorbu praktických předmětů každodenního použití - do recyklace nábytku se zatím nepouštím, ale co není, může být! Kdoví, kam se to vyvine. :)

   Vymazat

Reaguji co nejdřív, díky za komentář!