Kampa' to bude?

pondělí 21. ledna 2013

Lednová inspirační dávka

Pěkné pondělní ráno přeju,

opět jsem včera tvořila, ale tutoriál zatím není zpracován, takže si chvíli počkáte. 
Nicméně bych ráda vystavila několik inspiračních textů a odkazů. Nebezpečně se mi totiž opět zvýšil počet oken prohlížeče, což má za důsledek rapidní snížení výkonu mého laptopího stařečka. Takže bez zbytečných řečí sem s nimi: 

Doporučuju film Back to Eden (možno shlédnout přímo ze stránek). 
Zatím jsem ho nedokoukala, ale v podstatě je to příběh jednoho muže, demonstrující, že být soběstačný, díky pěstování vlastního jídla bez pomoci chemikálií a jiných nešetrných zemědělských metod, je možné. V anglické či španělské verzi.  

V návaznosti na předchozí nemohu než nezmínit skvělý český web Ekozahrady, kde najdete vše možné, co se přírodních zahrad, permakultur a ekozahrad týká. Taktéž zatím důkladně neprozkoumán, ale já se k němu vrátím! 

Velkou radost mi udělala Květa Koulouchová tím, že znovu publikovala své stránky Přírodní výživa. Potlesk! Je to studnice inspirace, přehledně zpracovaná do tematických bloků, které se týkají mnoha oblastí - od výživy (včetně receptů a vědeckého pohledu na věc) přes životní styl, diagnostiku, rizika dnešních potravin a jak to všechno vlastně na naše tělo působí.

A jelikož ke zdraví člověka velkou mírou přispívá i způsob, jakým dýchá, objevila jsem v Meduňce hezký článek s názvem Oživte své rezervy energie pomocí chůze s řízeným dýcháním. Doporučeno, už jen nácvik první části (správného dýchání) má velice blahodárné účinky (vlastní zkušenost). Vytiskla jsem si a hodlám oživovat vlastní rezervy! :)

A když už jsme u té Meduňky, tak jsem se začetla i do článku o Základních zákonech univerza. Docela mě překvapilo, že autorem je nedávno zesnulý (září 2012) bylinář Josef A. Zentrich. Líbí se mi ta jeho jasnost, stručnost, výstižnost a přesto zcela evidentní pochopitelnost ve vyjadřování.
Tedy neklesejme na mysli ani na duchu, vysílejme jen dobré a prospěšné signály, radujme se z maličkostí a buďme šťastni!

A ještě jednou navážu, tentokráte na pana Zentricha a dovolím si vložit článeček o Wu-wei neboli konání nekonáním. Ono se to někdy může zdát zvláštní, ale ne vždy je cesta k úspěchu taková, jakou si ji představujeme ve vlastní mysli my. Určitě se vám už někdy stalo, že jakmile nad něčím mávnete rukou, vzdáte to, přestanete se snažit a zajímat se o výsledek, tak se po čase věci vyřeší samy a často překvapivě ještě lépe, než byste si dokázali představit. Vidíte, ani o tom nevíte, ale aplikovali jste Wu-Wei! :)
Wu - Wei (z knihy J. A. Zentricha Tajemství zimního slunovratu 2012, vydalo nakladatelství Fontána) 

Taoistický výraz Wu-Wei značí činnost prostřednictvím nečinnosti. Nemá být zasahováno do přirozeného běhu věcí. Jiný výklad říká, že wu-wei je jednáním, které je prosté žádostivostí a zaměřenosti.  Wu-Wei je popisováno např. ve XLVIII. kapitole  TAO–TE- ŤINGU:
Kdo se soustřeďuje na vzdělání, den ze dne si více osvojuje.Kdo se soustřeďuje na TAO, den ze dne se více oprošťuje.
Postupným oprošťováním dospíváme nakonec k nejednání.Nejednáme-li, nezůstává nic, co by nebylo vykonáno.
Svět lze získat jen trvalým nevměšováním.Kdo se vměšuje, nikdy nemůže získat svět.
Taoisté dávají pozor, aby svým jednáním nezasahovali  do přirozeného řádu věcí a dávají všemu možnost se rozvíjet dle své vlastní povahy, protože jen to vede k úspěchu. Wu-wei lze tedy chápat i jako jednání uvnitř hranic přirozeného a nutného.  

A poslední odkaz, tentokrát z duchovních sfér. Web Michaelovo učení se rozjel teprve nedávno, pochopila-li jsem to správně, nicméně je pln zajímavých témat k zamyšlení. 
"Michaelovo učení je uceleným filozofickým systémem, jehož cílem je porozumění sobě samému, ostatním, i okolnímu světu."  Toliko citace z hlavní stránky.

A to je vše, přátelé.
Přeji vám krásný nový lednový týden.

Pavlína 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Reaguji co nejdřív, díky za komentář!